• Temmuz 16, 2018 Bilinmesi gerekenler

  Yaşlı Bakım Asistanı

  Ailenizde özel bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar için aile üyeleri yetersiz kaldığında, profesyonel yaşlı bakım asistanı desteği almanız gerekir.

  İlerleyen yaşla birlikte, kişisel bakımın da zorlaştığı yaşlı insanlar, yatalak ya da yarı hareketsiz olduğunda profesyonel destek şarttır. Sadece ilgi değil, bununla birlikte sevgi ve arkadaşlık da önemlidir. Yaş ilerledikçe kendini yalnız hisseden ve güçsüz hisseden bireyler birinin desteğini beklerler. Bu destek için en iyi çözüm yaşlı bakım asistanı ile mümkün olacaktır.

  Yaşlı bakımı herhangi bir hastalık söz konusuysa farklı, rutin bir bakım söz konusu olduğunda farklı şekilde değerlendirilir. Bu nedenle yaşlı bireyin durumu dikkate alınarak gerekli planlama yapılır.

  Alzheimer ya da Parkinson Hastalıkları için Yaşlı Bakım Asistanı 

  Çağımızın en büyük sorunlarından olan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde hastane koşulları gibi düzenli bir tedavi gerekir.

  Ancak bu durumu aile üyeleri kolay bir şekilde yönetemeyebilir. Bazı yaşlı bireyler ise çocuklarına yük olmamak için imkanları varsa yatılı bakıcılardan hizmet alabilirler. Yaşlı bireylerin en iyi şekilde bakılmaları için aile ortamında olmaları gerekir.

  Ailelerine yük olmak istemeseler bile, en çok mutlu olacakları yerler ailelerin yanı olacaktır. Sabaha kadar çocuklarının başında bekleyen ve yıllarca onlara bakan anne ve babalar, yaşlandıkları zaman çocukları aynı bakım ve ilgiyi yapmazlarsa üzülürler.

  Günümüzde birçok insan huzurevleri ya da evde yaşlı bakım hizmetleri veren kişilerle çalışmayı tercih ettiklerinden, bu kişilerin tecrübeli ve sertifikalı, yaşlılarla iletişimleri ve ilgileri üst düzeyde olmalıdır.

  Yatalak Hastalar için Yaşlı Bakım Asistanı

  Yatalak hastalar için daha sabırlı ve özenli bir bakım gerekir. Temizlik ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması, ilaçların düzenli olarak verilmesi, 2 saatte bir yatak yarası oluşmaması için hastanın çevrilmesi gibi işler oldukça önemlidir.

  Genelde yatalak hastalar için belirli zaman dilimlerinde hemşirelerimiz gelerek daha kontrollü bir şekilde bakıma destek olmaktadır. İlaç saatinin düzene girmesi, rutin bakımların yapılması, kitap okuma gibi aktivitelerin yapılması için bir yaşlı bakım asistanı en iyi çözümdür. Genelde yaşlıların maaşlarını vererek bakımlarını yapacak kişilerin yatılı olarak çalıştırılması söz konusu olduğundan, bu tür hizmetler için tecrübeli ve sertifikalı yatılı bakım elemanları görev yapar.

  Yatalak hasta bakmak, yeni doğan bebek bakmak gibidir. sürekli kontrol edilmesi gereken hastanın yatak yaralarının oluşmaması için çevrilmesi, ağız, burun gibi bölgelerinin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

   

  Yaşlı Bakımında Nelere Dikkat Edilir?

  Yaşlı bakımında temizlik ve hijyen oldukça önemlidir. Yıkanması ve tuvalet ihtiyacının karşılanması gereken hastalara özenli davranılması gerekmektedir. Bu konuda hizmet verecek olan kişinin deneyimli olmasından ziyade psikolojik olarak da bu işi yapabilecek yeterlilikte olması gerekir.

  Yaşlıların bakımını üstlenen kişiler, yatılı yaşlı bakımı hizmeti vererek, sürekli bir bakım verebilir. Böyle durumlarda hastanın günlük aktivitelerini hızlandırarak, daha sosyal olmalarına destek olabilirler. Birçok kişi sosyalleşme sayesinde daha rahat bir yaşlılık süreci geçirmektedir.

  Gençliklerinde yapamadıkları birçok şeyi yaşlılıkta yaparak, kültürel etkinliklere yönelebilen yaşlıların deneyimlerini dinlemek bile, birçok kişi için vazgeçilmezdir. Bu yüzden yaşlı bakımı yapan kişilerin yaşlının genel sağlık durumuna uygun aktiviteler yapması mümkün olabilir.

  Sağlık Sorunu Olanlar için Bakım

  Sağlık sorunu olan yaşlıların bakımı için hasta bakıcılar eğitim alır. İlaçların uygulanışları, fizik tedavi gerektiren eğitimlerin verilmesi sonucu yaşlının sağlığının da en iyi şekilde kontrol altında tutulması sağlanır.

  Ekibimizdeki yaşlı bakımıyla görevli personellerimizin tamamı, özenli ve titiz davrandıkları bu durumlar hakkında eğitimden geçmiş titiz personellerdir. Bu yüzden aradığınız kişiyi bulmanın yolunu bizim sayemizde öğrenebilirsiniz.

  Her insanın farklı bir eğilimi vardır ve bu durum yaşlılıkta da aynı şekildedir. Kimi insan resim yapmak isterken, kimi de tiyatro ve sinema gibi kültürel etkinliklere yönelir. Bu da psikolojik açıdan daha özgür zamanlar yaşayan yaşlılar yaratacaktır.

  Evde Yaşlı Bakımı Nasıl Olmalı?

  Sağlık açısından sorunlu olan yaşlılar için hasta yataklarının kullanılacağı birçok alternatif bulunur. Yaşlının özel hayatının olduğu unutulmadan ayrı bir odasının bulunması gerekir.

  Birçok kişi yaşlı bakıcısı seçerken nerelere dikkat etmek gerekir bilmez. Bu yüzden işe alacağınız kişiyi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu iyi bir danışmanlık firması seçmek olacaktır. Bunun dışında:

  •  Daha önceki işvereninden referans alma imkanı bulunup bulunmadığı,
  •  Yaşlı aile üyenizin bakıcıdan hoşlanıp hoşlanmadığı,
  •  Yatılı mı yoksa gündüzlü mü hizmet vereceği,
  •  Eğitim ve deneyim durumu,
  •  Bağlı bulunduğu danışmanlık firmasının sektördeki deneyim ve bonservislerine dikkat etmeniz gerekecektir.

  Yaşlı bakımı için tercih edeceğiniz eleman seçimini yaparken uzun bir mülakat süreci de göz önünde bulundurulur. Bu nedenle hem yazılı hem de sözlü mülakatlarla alacağınız bakıcıyı değerlendirebilirsiniz.


  yaşlı bakım, bilinmesi gerekenler
 • Haziran 30, 2018 Bilinmesi gerekenler

   Dengeli beslenme ileri yaşlarda sağlığınızı korur. 

  Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen yaşam biçimi değişiklikleri (yalnız yaşama, eşini kaybetme, aileden ya da arkadaşlardan ayrılma, işten ya da evden ayrılma, fiziksel engel veya hareket güçlüğünün olması, yardımcı kişi ve kurumların olmaması, gelir yetersizliği, bağımlılık, sosyal izolasyon, ruhsal problemler-depresyon ve bunama gibi, ilaç kullanımı), fiziksel değişiklikler (vücut ağırlığının azalmaya başlaması, yağsız doku miktarının azalıp yağ dokusunun artması, kemiklerden kalsiyum kaybı ve buna bağlı gelişen düşme ve kırık riskinin artması, eklem esnekliği ve hareketlerindeki kısıtlılık nedeniyle hareketsizliğin artması, vücut su yüzdesinin azalması) ve organ fonksiyonlarındaki değişiklikler (tat ve koku duygusunun, tükürük salgısının azalması, ağız ve diş problemleri, yutmanın güçleşmesi, mide, karaciğer, safra, barsak fonksiyonlarında azalma, bağışıklık sistemi ve sinir sistemi fonksiyonlarında azalma, bazal metabolizma hızında yavaşlama) bireylerin besin tüketimini olumsuz etkiler.

  Enerji gereksinimi karbonhidrat ağırlıklı karşılanmalı

  Bu dönemde besin öğesi yetersizliklerine daha sık rastlanır. Yaşlı bireylerin enerji, protein, folat, B12 vitamini, kalsiyum, D vitamini, demir, çinko ve riboflavin gibi bazı besin öğesi tüketimine özellikle dikkat edilmelidir. Bazal metabolik hız ve fiziksel aktivitedeki azalma nedeniyle bu dönemde enerji gereksinimi azalır. Enerji gereksinmesinin çoğunluğu karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Karbonhidrat türü olarak basit şekerler yerine, vücut çalışması için gerekli olan protein, vitamin, mineraller ve posa içeren kompleks karbonhidratlar (tahıllar, baklagiller, sebzeler) seçilmelidir. Özellikle posanın yaşlılarda koruyucu ve tedavi edici etkileri vardır. Geriatrik dönemde büyüme durmuş olmasına karşın vücut fonksiyonlarının gerçekleştirilmesi, kas kütlesi ve dokuların korunması, immün sistem ve bilişsel fonksiyonlar için gerekli olan besin öğesi protein gereksinimi stres, yaralanma, enfeksiyon, ameliyat ve kırık durumlarında artarken, böbrek ve karaciğer yetersizlikleri durumunda azalır.

  Hayvansal protein ve bitkisel protein iyi dengelenmeli

  Biyoyararlılığı yüksek olmasına karşın yüksek yağ ve kolesterol içermesi nedeniyle hayvansal kaynaklı protein (et ve süt grubu besinler) alımı ile bitkisel protein (kuru baklagiller, tahıllar, bazı sebze ve meyveler, yağlı tohumlar) alımı arasındaki denge sağlanmalıdır. Yüksek doymuş ve trans yağ, yüksek kolesterol içeren beslenme tarzı kalp damar hastalıkları için risk faktörüdür. Diyetle alınan doymamış yağ asitleri (özellikle balık ve deniz ürünlerinde, yeşil yapraklı sebzelerde, yağlı tohumlarda bulunan Omega-3 yağ asitleri) kan yağlarının ve damarlarda plak birikiminin azalmasına yardımcıdır, kanın pıhtılaşmasını ve eklemlerdeki iltihaplanmaları engeller, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşa bağlı bilişsel fonksiyonun azalmasına karşı koruyucudur.

  Düşük yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmeli

  Yaşlılarda ayrıca beslenmede düşük yağlı süt ve ürünlerini, yağsız et ve ürünlerini sebze ve meyveler ile birlikte tüketmek diğer bir risk faktörü olan kan homosistein düzeyini azaltarak kalp hastalığı riskini önlemeye yardımcıdır. Sebze ve meyveler lif kaynağı olmalarının yanı sıra pek çok vitamin ve mineral içeren besinlerdir.

  Vitamin, mineral eksikliği akut ve kronik hastalıkları tetikler

  Yaşlılık döneminde enerji gereksinmesinin azalması, vücut direncinin azalması, hareket kısıtlılığı, kronik hastalıkların görülme sıklığının artması gibi nedenlerle vitamin ve minerallere olan gereksinim artar. Vitamin ve mineral yetersizliği akut ve kronik hastalıkların seyrini etkiler, ağırlaştırarak ölümlere neden olabilir. Bu nedenle kemik ve sağlığının korunması ve devamlılığı için süt ve ürünlerinde bol miktarda bulunan kalsiyumun güneş ışınları aracılığı ile derimizde sentezlenen D vitamini ile birlikte alınması, demir eksikliği oluşmaması için yeterli miktarda hayvansal ve bitkisel demir kaynaklarının tüketilmesi, bu dönemde zayıflamış bağışıklık sistemine karşı yeterli çinkonun alınması, yine hem bağışıklıkta ama özellikle bilişsel fonksiyonlarda önemli olan B12, B6 ve folatın yeterli miktarda alınması, D vitamini sentezi için yeterince güneşlenilmesi, antioksidan özellikleri olan C vitamini, E vitamini ve A vitaminin besinlerle gereksinmeler kadar karşılanabilir olması gerekir.

  Yeteri kadar su tüketimi çok önemlidir!

  Ayrıca yaşam için elzem öge olan suyun yeterli miktarda tüketilmesi, sıcak havalarda, fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu besinler tüketildiğinde, ateşli hastalıklarda, ishalde vücuttan kaybedilen sıvının mutlaka yerine konulması gerekir. Besin grupları günlük olarak dengeli bir şekilde beslenme düzeninde yer almalı ve öğünler az ve sık olacak şekilde atlanmadan tüketilmelidir. Bireylerin ihtiyaçlarına, mevcut sağlık durumlarına göre özelleştirilmiş yeterli ve dengeli bir beslenme programı geriatrik dönemde daha kaliteli bir yaşam için elzemdir.

  dengeli beslenme, ileri yaş beslenme, beslenme, bilinmesi gerekenler
 • Haziran 25, 2018 Bilinmesi gerekenler  Ev içinde kullanılan sandalyeler komot, lazımlıklı hasta arabası, lazımlıklı tekerlekli sandalye olarak da adlandırılır. Ev içinde kolay hareket edebilmesi için küçük tekerlekleri vardır. Bu nedenle ev dışı kullanımına uygun değildir. Yan kol destekleri bir düğme yardımı tamamen geri dönerek, komod'a oturup kalkarken hastaya geniş bir alan sağlar. Yana katlanan ayak koyma destekleri hasta otururken kapatılarak, tam yerleştikten sonra açılarak ayaklar yerleştirilir.

  Arka tekerlekler üzerinde bulunan fren çubuğu uygun pozisyon sağlandıktan sonra üzerine hafif basılarak kolayca kilitlenmektedir. Böylelikle hasta üstünde iken lazımlıklı araba sabit şekilde kalır.

  Komotlar ev içinde 3 farklı amaç için kullanılabilir. İlk olarak hastayı ev içinde dolaştıma, banyo ve tuvalete götürmek için faydalanılır. Sürekli yatan hastaları eğer sağlık durumları uygunsa belli aralıklarla oturtup dolaştırmak hem ruhsal hem fiziki açıdan oldukça faydalıdır.Lazımlıklı araba  hareketlilik için bir süre kullanılacaksa, basınç oluşmaması için kapağının üzerine mutlaka yeterli destek sağlayabilecek bir oturma minderi yerleştirilmelidir.

  Lazımlıklı araba tuvalet ihtiyacını gidermek için kullanılmaktadır. Lazımlık aparatına geçirilen sürgü ile oda içinde yataktan kalkabilen hastalar tuvaletlerini yapabilir. Bunun dışında komodun sürgü kısmı çıkarılarak, hasta üzerindeyken alafranga tuvalete geçirilebilir. Böylelikle hasta komot üzerinde otururken kendi tuvaletini kullanmış olur.

  Komot,  üzerinde banyo yapılabilecek, malzemelerden üretilmiş olması önemlidir. Deri ve kromaj bölümleri suya dayanıklı, sürgünün geçtiği polipropilen kısım anti bakteriyel özellikte olamalıdır. Hareket zorluğu yaşayan kişilerin komot üzerinde banyo yapması kendileri ve banyoya yardım eden kişiler için rahat ve oldukça güvenli bir pozisyon oluşturmaktadır.

  Ev dışında ise büyük tekerlekli, katlanabilen tekerlekli sandalyeler kullanılır. Bu sandalyelerin arka büyük tekerlekleri, eğer sağlık durumu uygunsa üzerindeki kişi tarafından da çevrilerek kullanılır.
  Kullanıcının gereksinimi, bütçesi ve sağlık durumuna göre oldukça farklı modeli vardır. Baş destekli, sırtı yatar, yan kolları çıkar, ayakları kalkar gibi.

  Tüm modellerde frenlenebilir tekerlek mekanizması mevcuttur. Kapatılarak, rahatlıkla pek çok  arabanın bagajına yerleştirilebilmektedir. Gerekli olan durumlarda tekerlekli sandalye sabitleme kemeri ile hasta güvenli bir şekilde sandalyeye sabitlenir.

  Tekerlekli sandalye seçimi